Fauna

Ve vrstvách spodního kambria se náhle objevuje velké množství bezobratlých živočichů. Bouřlivý nástup je někdy nazýván evoluční explozí. Během kambria se pak objevují všechny hlavní živočišné kmeny: Porifera (mořské houby), Vermes (červi), Coelenterata, Bryozoa (Mechovky), Brachiopoda, Mollusca, Arthropoda, Echinodermata a v pozdním kambriu i Vertebrata. Jedna z vědeckých teorií předpokládá, že došlo ke zvýšení hladiny kyslíku, které umožnilo rychlejší životní pochody, čímž organismy získávaly dostatečný zdroj energie pro budování pevných schránek a koster. Jiná teorie uvádí, že k tomuto vývoji došlo vlivem změn v chemismu oceánských vod.

  • Nejvýznamnější skupinou kambria byli trilobiti (asi 60 % všech živočišných druhů). Dle nich jsou vymezovány faunistické provincie a proužívají se pro podrobné zonální členění.

 

  •  Archeocyatidi měli kornoutovitou kostru a zastávali v mořích roli pozdějších korálů.Dnes je klademe do blízkosti vápenatých hub.

  • Ramenonožci tvořili v kambrinských mořích okolo 30% tehdejší fauny. Jejich tělo je chráněno dvouchlopňovou schránkou připomínající misky mlžů.

     

  •  Ostnokožci, kteří žili v kambriu, patří k dávno vyhynulým rodům. Měli soustavu vodních trubic, dutin a panožek, v nichž kolovala mořská voda. Pozdější formy měly nápadnou paprsčitou souměrnost.

  • Měkkýši se v kambriu vyskytují vzácně (hlavonožci a mlži). Vyskytují se však hojně zástupci hyolitů kteří měli drobnou trojbokou kuželovitou schránku, opatřenou víčkem a obloukovými oporami.

  • V usazeninách Severní Ameriky byly nalezeny drobné šupiny, bezpochyby patřící nejstarším obratlovcům (bezčelistnatí).

Flóra

  • Dobře zachované zbytky rostlinstva jsou v kambriu velmi vzácné. Hojnější jsou pouze zbytky různých řas.